Emocje. Powtarzalne i niepowtarzalne

Emocje to temat bardzo ważki, stanowiący nieodłączny element naszej ludzkiej kondycji. Taki może już nieco codzienny na gruncie literatury, permanentnie przerabiany, oczywisty i nawet ”wyświechtany”. Można być bardzo oczytanym i na poziomie teoretycznym dużo wiedzieć o emocjach- jaka jest ich fizjologia, klasyfikacja, zaburzenia z nimi związane…etc. I niewątpliwie pogłębianie wiedzy …

Jak dobrze wypaść na….? Autoprezentacja na co dzień i… na Święta.

Stojąc ostatnio w kolejce do kasy w jednym ze sklepów, skądinąd tak licznie i tłumnie odwiedzanych w okresie zakupowego, przedświątecznego szaleństwa, byłam świadkiem takiego oto podsumowania konieczności zakupów dość sporej liczby kosmetyków: „no wiesz, idę na spotkanie z przyszłymi teściami, muszę dobrze wypaść”. Uśmiechnęłam się pod nosem myśląc, że ten …

Jak nie zwariować u progu dorosłości? O dylematach i wyzwaniach rozwojowych młodego człowieka.

W psychologii, podobnie jak w wielu innych dziedzinach nauki, przyjęło się pewne zjawiska opisywać przy pomocy modeli, typologii, podziałów. Nie inaczej stało się w przypadku tematu tak ważnego jak rozwój człowieka, a ściślej – rozwój człowieka dorosłego. Jest to temat sam w sobie trudny, gdyż samo wyznaczenie granicy tego, czym …

Z jakiego powodu ufam rodzicielstwu bliskości?

Jestem przekonana, że rodzicielstwo to jedna z najtrudniejszych (a raczej bądźmy szczerzy: najtrudniejsza) sztuka, z jaką mierzymy się w czasie naszej ziemskiej wędrówki. Bo to praca nieustanna, nielimitowana czasowo, a weekendy i święta nie są tu miłym odstępstwem… Bo nie masz gotowego scenariusza, a każdego dnia tworzysz go sam/a i …

Ja sam! Ciut o poczuciu sprawstwa u dziecka i granicach rodzicielskiej kontroli.

W życiu każdego rodzica następuje moment, kiedy oto jego mały szkrab postanawia zacząć podążać własnymi ścieżkami. Ot, na początku zaczyna się „niewinnie” – choć niekiedy dość spektakularnie dla otoczenia i znajdujących się w pobliżu sprzętów – od wytrącenia rodzicowi łyżki z kaszką/zupą/burakami ….(uzupełnij w zgodzie z własnym doświadczeniem:-)). Niekiedy wydarzeniu …

O początkach rozwoju emocjonalnego

Emocje to subiektywne reakcje na istotne wydarzenia, charakteryzowane poprzez zmiany fizjologiczne oraz zmiany na poziomie doświadczenia i widocznego dla innych zachowania. Każdy epizod emocjonalny składa się z: Zdarzenia wywołującego, które jest zawsze specyficzne dla każdej emocji (np. zdziwienie- coś nieoczekiwanego, lęk- zagrożenie), Składnika fizjologicznego, kontrolowanego przez autonomiczny układ nerwowy (np. …

Konflikt w parze i rodzinie, a dziecko. Kilka słów o triangulacji.

Oj, poruszyłam temat – rzekę. Będzie trudno streścić go w kilku zdaniach, czy akapitach. Ale spróbuję. Zatem…do dzieła.  O co w ogóle chodzi z tą „triangulacją”? Triangulacja to nic innego jak włączenie trzeciej osoby – najczęściej (niestety) dziecka – w konflikt toczący się w obrębie pary. Słowo obcobrzmiące, jednakże w …